x

Świetnie! To już ostatni krok!

Cieszymy się, że chcesz wypożyczyć Exogen. Zadzwoń do nas!

Nie masz teraz czasu? Zostaw swój numer - oddzwonimy!


PS. Twoje dane są całkowicie bezpieczne.
1

KROK 1

W celu ustalenia szczegółów odbioru - Skontaktuj się z nami telefonicznie bądź pozostaw swój kontakt – oddzwonimy jak najszybciej!

2

KROK 2

Wysyłka sprzętu kurierem – czas dostawy wynosi zazwyczaj 1 dzień roboczy od momentu złożenia zamówienia. Dla klientów z Warszawy i okolic oferujemy również odbiór osobisty sprzętu.

3

KROK 3

Przeprowadzanie terapii aparatem EXOGEN przez klienta.

4

KROK 4

Zwrot urządzenia za pośrednictwem firmy kurierskiej lub osobiście po zakończonej terapii.

x

Dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.

Złamałeś kość? Sprawdź jak możesz sobie pomóc

Złamanie kości może być wynikiem nagłego urazu — upadku lub uderzenia lub być objawem poważanych chorób kości. Złamanie kości to po prostu przerwanie ciągłości tkanki kostnej z uszkodzeniem okolicznych tkanek. Złamania mogą być otwarte lub zamknięte, a także proste lub stawowe i pozastawowe, poprzeczne i spiralne, a nawet w kształcie motyla. Jak powinna przebiegać rehabilitacja po złamaniu kości i kiedy powinniśmy ją rozpocząć?

Leczenie złamania kości

Leczenie złamania kości w warunkach szpitalnych polega na przywróceniu pierwotnego kształtu i funkcji kości. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lekarz podejmuje decyzję o założeniu opatrunku gipsowego lub ortezy, czyli nowoczesnej alternatywy dla gipsu albo o leczeniu operacyjnym w przypadku najpoważniejszych złamań takich jak złamanie kości udowej, złamanie kości promieniowej lub złamanie obojczyka.

Odpowiednia dieta

Rehabilitacja po złamaniu kości jest niezwykle ważna, aby odzyskać pełną sprawność. Jednak warto wziąć pod uwagę także odpowiednią dietę. Podstawą  jadłospisu powinien być wapń, ważną rolę odgrywa także witamina D. Jej niedobór w diecie wpływa na zmniejszenie wchłaniania wapnia. Szczególnie narażeni na niedobór witaminy D są ludzie starsi, u których obserwuje się obniżone stężenie aktywnego metabolitu tej witaminy. Organizm człowieka posiada możliwość wytwarzania witaminy D pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Z tego powodu w profilaktyce osteoporozy i złamań dla mocnych oraz zdrowych kości zaleca się właśnie codzienne spacery i ekspozycje na światło dzienne. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż białka w diecie. Białko jest niezbędne dla wchłaniania wapnia, a także wpływa na syntezę kolagenu i innych białek, które tworzą tkankę łączną kości. Dodatkowo w procesie mineralizacji kości duże znaczenie mają również witaminy K, C i A.

W czasie rekonwalescencji, zwłaszcza gdy korzystamy z tak istotnej kwestii jaką jest rehabilitacja po złamaniu kostki, należy uważać na wędliny oraz sery żółte, pleśniowe i topione. Dostarczają one bowiem zbyt dużo fosforu, a jego nadmiar może obniżyć ilość wapnia w organizmie. Należy również zrezygnować ze szpinaku, szczawiu, rabarbaru oraz dużej ilości mocnej kawy i herbaty, ponieważ zawarte w nich szczawiany zmniejszają przyswajanie wapnia.

Rehabilitacja po złamaniu kości

Niestety, nawet natychmiastowa pomoc lekarska i proces zrośnięcia kości nie oznaczają przywrócenia jej dawnej sprawności. To może zapewnić jednie rehabilitacja i ćwiczenia, które po kilku lub kilkunastu tygodniach dają jakieś wymierne rezultaty. Rehabilitacja po złamaniu kończyny ma na celu odtworzenie budowy kości oraz przywrócenie jej prawidłowej funkcji. Odbywa się to pod kierunkiem fizjoterapeuty, którego zadaniem jest nauczenie pacjenta obsługi potrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego, prowadzenie ćwiczeń oraz przekazanie gotowych zestawów do samodzielnych treningów w domu. Mają one na celu wzmocnienie mięśni, a także zapobieganie zastojom krwi i limfy.

Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu?

Warto wiedzieć, że absolutnie niedopuszczalne jest myślenie, że dzień po operacji, założeniu gipsu czy jakiegokolwiek opatrunku, nie można rozpocząć rehabilitacji. Oczywiście istnieją sytuacje wyjątkowe, natomiast w 85% przypadków urazów spokojnie można zacząć powolny i porządny proces regenerowania tkanek od razu po nastawianiu i ustabilizowaniu złamania. W przypadku leczenia opatrunkiem gipsowym tym bardziej niezwykle istotne okazuje się wczesne włączenie postępowania rehabilitacyjnego, ze względu na duże ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji: skrzepy, obrzęki, zapalenia żył głębokich czy przykurcze. Dlatego też, postępowanie powinno rozpocząć się już w trakcie okresu unieruchomienia.

Pierwszym etapem rehabilitacji jest ocena możliwości ruchowych kończyny po złamaniu oraz stopnia odczuwanego bólu podczas prób poruszania. Zazwyczaj rehabilitacja po złamaniu rozpoczyna się od fizykoterapii (krioterapia, laser, pole magnetyczne, elektrostymulacja mięśni). Po kilku dniach można już jednak włączyć terapię manualną oraz ćwiczenia ruchowe.

Ultradźwięki na złamanie kostki

Rehabilitacja po złamaniu kości nie bez powodu często obejmuje terapię ultradźwiękami. Badania kliniczne wykazały, że leczenie tą metodą przyspieszyło proces gojenia świeżych złamań o 38% i udowodniły wygojenie 86% niezrastających się złamań przy zaledwie 20 minutach jego stosowania dziennie. W przypadku gojenia złamań wysokoenergetycznych, współczynnik gojenia wynosi aż 89%.

W celu przyspieszenia leczenia po złamaniu zarówno fizjoterapeuci, jak i osoby prywatne korzystają z profesjonalnych i sprawdzonych sprzętów. Jednym z najpopularniejszych urządzeń jest Exogen, czyli sprzęt wykorzystujący impulsy fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości i niskim natężeniu. Fala akustyczna przekazuje w ten sposób energię tkankom, na które jest nakierowana. Tym samym oddziaływuje na nie, powodując nanoodkształcenia i nanonaprężenia, czyli czynniki niezbędne w procesie gojenia kości. Exogen możemy wypożyczyć lub zakupić i ćwiczyć samodzielnie w domu.

Wynajem Exogen wynosi około 20-30 zł za jeden impuls. Mieszkając poza miastem musimy doliczyć kwotę wysyłki. Wypożyczenie Exogen nadal jest o wiele bardziej opłacalne niż jego kupno, ponieważ zakup wiąże się z kosztem co najmniej rzędu kilku tysięcy złotych.