x

Świetnie! To już ostatni krok!

Cieszymy się, że chcesz wypożyczyć Exogen. Zadzwoń do nas!

Nie masz teraz czasu? Zostaw swój numer - oddzwonimy!


PS. Twoje dane są całkowicie bezpieczne.
1

KROK 1

W celu ustalenia szczegółów odbioru - Skontaktuj się z nami telefonicznie bądź pozostaw swój kontakt – oddzwonimy jak najszybciej!

2

KROK 2

Wysyłka sprzętu kurierem – czas dostawy wynosi zazwyczaj 1 dzień roboczy od momentu złożenia zamówienia. Dla klientów z Warszawy i okolic oferujemy również odbiór osobisty sprzętu.

3

KROK 3

Przeprowadzanie terapii aparatem EXOGEN przez klienta.

4

KROK 4

Zwrot urządzenia za pośrednictwem firmy kurierskiej lub osobiście po zakończonej terapii.

x

Dziękujemy!

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.

Złamanie kości udowej — leczenie fizjoterapeutyczne i zabiegi domowe

Złamanie kości udowej to obecnie głównie problem osób starszych. Jeśli w młodym wieku dochodzi do kontuzji w obrębie kończyn dolnych, czyli do złamania miednicy, panewki stawu biodrowego, uszkodzeń samej głowy kości udowej, to dzieje się to na ogół przy dużych urazach komunikacyjnych czy upadkach z wysokości.

Na złamanie kości udowej najczęściej narażone są kobiety po 60 roku życia, gdyż jest ono typowe dla osteoporozy starczej. U kobiet po przebytej menopauzie przyczyną złamania kości udowej jest brak estrogenów, który może spowodować utratę masy kości nawet 30%. Mężczyźni są mniej narażeni na złamania, bowiem ubytek masy kości przebiega u nich znacznie wolniej. Do złamania może doprowadzić także niedołężność starcza – osłabiony wzrok, słuch, atrofia mięśni czy choroby towarzyszące.

Leczenie złamania kości udowej

Leczenie złamania szyjki kości udowej jest wyjątkowo ciężkim zadaniem, zwłaszcza dlatego, że najczęściej niezbędne okazuje się leczenie operacyjne. Polega ono na wzmacnianiu zrostów gwoździami, płytami metalowymi, śrubami, czy też innymi specjalistycznymi mechanizmami. U osób starszych większość złamań szyjki kości udowej wiąże się implantacją endoprotezy, z tego powodu, iż zwykle uzyskanie zrostu kości jest po prostu niemożliwe. Dla osób starszych endoproteza jest rozwiązaniem bardzo korzystnym nie tylko dlatego, że zapewnia przywrócenie sprawności kończyny. Przede wszystkim pozwala na szybkie „uruchomienie” pacjenta, nie skazuje go na długie pozostawanie w łóżku, co zwłaszcza w podeszłym wieku miewa bardzo negatywne skutki dla psychiki i całego organizmu chorego.

U młodych pacjentów natomiast walczy się o zrośnięcie kości, próbując ratować je biologicznie, zespalać różnymi technikami, także z użyciem przeszczepów. Leczenie złamania kości udowej jest jednak obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia i bywa, że ostatecznie także kończy się założeniem endoprotezy.

Rehabilitacja po złamaniu kości udowej

Po operacji pacjenci powinni wstawać z łóżka jak najszybciej, zwykle już następnego dnia po operacji, głównie po to, by zapobiec zakrzepicy żył i odleżynom. Różnie z tym jednak bywa, ważne jest nastawienie psychiczne samego pacjenta, jego wola i determinacja. Zazwyczaj dąży się do tego, aby rehabilitację zacząć już w ciągu pierwszej doby po zabiegu. Pierwszego dnia pacjent może jedynie usiąść w łóżku, ale następnego już powoli powinien chodzić, oczywiście pod okiem terapeuty, używając odpowiedniego sprzętu. Szybko też rozpoczyna się ćwiczenia uszkodzonej kończyny. Najpierw są to ćwiczenia stopy i napinanie mięśni uda. Później wdraża się ruchy zginania i prostowania nogi w stawie biodrowym, a na końcu ruchy rotacyjne.

Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu kości udowej? Tak jak w przypadku innych złamań, właściwie od razu można rozpocząć terapię ultradźwiękami za pomocą urządzenia Exogen, które wykorzystuje impulsy fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości i niskim natężeniu. Fala akustyczna przekazuje w ten sposób energię tkankom, na które jest nakierowana. Tym samym oddziaływuje na nie, pobudzając czynniki niezbędne w procesie gojenia kości. Leczenie systemem Exogen powinno być poprzedzone konsultacją lekarską, aby ustalić ilość zabiegów oraz zaznaczyć miejsce umieszczenia głowicy.

Co ważne aparat Exogen można wynająć i przeprowadzać zabieg samodzielnie w domu. Wystarczy 20 minut dziennie, a cena wypożyczenia Exogen to jedyne 25 zł za jeden impuls. Długość terapii ultradźwiękami ustala indywidualnie lekarz prowadzący.

Co jeść po złamaniu kości udowej?

Rehabilitacja po złamaniu kości udowej jest niezwykle ważna w procesie rekonwalescencji. Jednak nie powinniśmy zapominać o odpowiednim żywieniu, które odgrywa również istotną rolę. Na czas zrastania się kości należy odstawić restrykcyjne diety. Aby organizm miał siłę na walkę ze złamaniem musi być bowiem dobrze odżywiony. Organizm do zrastania kości potrzebuje wielu składników odżywczych i podstawy do odbudowy kości.

Warto pamiętać, że kość nie zrośnie się bez wapnia, ale nie należy go szukać serach. Ser biały nie ma bowiem serwatki, więc nie ma również wapnia, natomiast sery twarde są jednocześnie źródłem dużej ilości fosforu, soli, tłuszczu nasyconego i białka zwierzęcego. Te wszystkie składniki zmniejszają wchłanianie wapnia. Produkty bogate w wapń to migdały, mak, sezam, amarantus, komosa ryżowa, morele, figi suszone, sardynki, fermentowane produkty mleczne, soja i jej przetwory, algi morskie, pomarańcze, wzbogacane napoje roślinne i orzechy laskowe.

Na czas, jakim jest leczenie złamania kości udowej warto wyeliminować z diety również produkty zawierające szczawiany, np. szpinak. Kwas szczawiowy ogranicza wchłanianie wapnia do kości, warto wiedzieć, że kwas ten znajduje się również w herbacie, dlatego należy ograniczyć jej picie. Niewskazane są też duże ilości kawy, bo kofeina wypłukuje wapń i magnez z organizmu.